Poradnik Pasażera: Kobieta w ciąży w samolocie

6 sierpnia 2023 10:15
1 komentarz
To prawda, że od kobiet w widocznej ciąży przewoźnicy lotniczy zazwyczaj wymagają zaświadczenia lekarskiego. Jeśli nawet nie jest ono potrzebne, warto zasięgnąć fachowej porady i przygotować się do podróży.
Reklama
Kobiety w ciąży przez linie lotnicze traktowane są jako osoby ze szczególnymi zaleceniami medycznymi. Nie wynika to z próby dyskryminacji, a raczej z ciążącej na przewoźnikach odpowiedzialności – zarówno za matkę jak i jej dziecko. Trzeba pamiętać, że w zamkniętym samolocie lecącym dziesięć kilometrów nad ziemią panują inne niż na ziemi warunki - jak np. mniejsze ciśnienie i wilgotność, przebywa się w wymuszonej pozycji i przeważnie nie ma nikogo, kto byłby w stanie profesjonalnie przyjąć poród. Dlatego linie zabezpieczają się stosownymi wymaganiami.

Każda linia ma swoje regulacje

Podstawowym dokumentem, którego może zażądać agent przy odprawie lub podczas wejścia na pokład jest zaświadczenie lekarskie. Zasadniczo w przypadku Wizz Aira i Ryanaira bez informacji od lekarza można lecieć do 28 tygodnia ciąży. Po tym terminie pierwszy z nich wymaga zaświadczenia wydanego do 6 dni przed wylotem, drugi – do 2 tygodni. Dłuższe okresy obowiązują u naszego narodowego przewoźnik – LOT pozwala bowiem podróżować ciężarnym bez dokumentu od ginekologa do 32 tyg. Lufthansa z kolei pozwala lecieć do 36 tyg. lub nawet do 4 tygodni przed rozwiązaniem. Warunkiem musi być fakt, że nie ma zagrożeń ani dla matki ani dla dziecka. Sytuacja ta zmienia się nieco kiedy mamy do czynienia z ciążą mnogą – w przypadku niemieckiej linii zmniejsza ona limit do końca 28 tyg. ciąży.
  • LOT - bez dokumentu do 32 tygodnia ciąży
  • Lufthansa - bez dokumentu do 36 tygodnia ciąży
  • Ryanair - bez dokumentu do 28 tygodnia ciąży, po tym terminie zaświadczenie wydane do 2 tyg. przed lotem
  • Wizz Air - bez dokumentu do 28 tygodnia ciąży, po tym terminie zaświadczenie wydane do 6 dni przed lotem
Jednak kobiety w widocznej ciąży powinny mieć zaświadczenie nawet jeśli nie przekroczyły terminów granicznych, ponieważ ostateczna decyzja, aby zabrać taką pasażerkę należy do przewoźnika, a nie zawsze pracownik go reprezentujący jest w stanie wzrokowo ocenić wiek ciąży.


Zawsze warto mieć zaświadczenie lekarskie

Aby skutecznie przygotować się do podróży należy poprosić lekarza o wydanie zaświadczenia, w którym powinny znajdować się:
  • informacje o terminie porodu,
  • określeniu, w którym aktualnie matka jest tygodniu oraz
  • wyraźne zaznaczenie, że nie ma przeciwwskazań przed podróżą.
Warto także mieć taki dokument przetłumaczony na język angielski. Niektóre linie (np. PLL LOT) wymagają dodatkowo wypełnienia specjalnego formularza zwanego MEDIF (do poprania na stronie przewoźnika).

Pamiętajmy, że nawet w przypadku ciąży prawidłowej mogą wystąpić niespodziewane okoliczności. Te - nawet w przypadku zaświadczenia - nie zwalniają przewoźnika z odpowiedzialności i powinien on udzielić kobiecie wszystkich świadczeń i opieki.

Zalecany lot nie dłuższy niż 3 godziny

Zasadniczo zatem, jeśli ciąża jest niezagrożona, nie ma przeciwwskazań do podróży. Zaleca się jednak aby przelot trwał nie więcej niż 2-3 godziny. W przypadku dalszych tras można je dzielić na etapy z dłuższym odpoczynkiem, a najlepiej noclegiem w miejscach tranzytowych. Warto także profilaktycznie przyjąć dawkę leku rozkurczowego, np. popularnej No-Spy.

Zmiany ciśnienia czy przeciążenia nie mają wpływu na rozwój ciąży. Większe niebezpieczeństwo stanowi jednak dłuższe przebywanie w wymuszonej pozycji, które może doprowadzić do choroby zatorowo-zakrzepowej. Aby tego uniknąć, w samolocie warto zająć miejsce przy korytarzu: przyda się pospacerować od czasu do czasu. Trzeba także dużo pić. Pomocne może okazać się założenie specjalnych skarpet uciskowych na nogi.

Na koniec warto także dodać, że na lotnisku podczas kontroli bezpieczeństwa ciężarna nie musi przechodzić przez bramkę do wykrywania metalu ani urządzenie rentgenowskie. Może bowiem poprosić o przeprowadzenie kontroli tylko wykrywaczem metalu lub – w szczególnych sytuacjach – kontrolę osobistą.

Ostatnie komentarze

gość_1789d 2020-07-24 13:43   
gość_1789d - Profil gość_1789d
Mam zaplanowaną podróż liniami lotniczymi WizzAir. Niestety na ich stronie nie ma formularza. Co robić w takim przypadku?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy